جلال‌الدین محمد بلخی مولانا ; مولوی و رومی ; خَمُش

 عکس پروفایل جلال‌الدین محمد بلخی مولانا ; مولوی و رومی ; خَمُش

جلال‌الدین محمد بلخی معروف به مولانا، مولوی و رومی (‎۶ ربیع‌الاول ۶۰۴، بلخ یا وخش – ۵ جمادی‌الثانی ۶۷۲ هجری قمری، قونیه) (۱۵ مهر ۵۸۶ – ۴ دی ۶۵۲ هجری شمسی) از مشهورترین شاعران ایرانی پارسی‌گوی است. نام کامل وی «محمد بن محمد بن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی» بوده و در دوران حیات به القاب «جلال‌الدین»، «خداوندگار» و «مولانا خداوندگار» نامیده می‌شده‌است. در قرن‌های بعد (ظاهراً از قرن ۹) القاب «مولوی»، «مولانا»، «مولوی رومی» و «ملای رومی» برای وی به کار رفته‌است و از برخی از اشعارش تخلص او را «خاموش» و «خَموش» و «خامُش» دانسته‌اند. زبان مادری وی پارسی بوده‌است.

نفوذ مولوی فراتر از مرزهای ملی و تقسیمات قومی است. ایرانیان، افغان‌ها، تاجیک‌ها، ترک‌ها، یونانیان، دیگر مسلمانان آسیای مرکزی و مسلمانان آسیای جنوب شرقی در طی هفت قرن گذشته به شدت از میراث معنوی رومی تأثیر گرفته‌اند. اشعار او به‌طور گسترده‌ای به بسیاری از زبان‌های جهان ترجمه شده‌است. ترجمه سروده‌های مولوی که با نام رومی در غرب شناسایی شده به عنوان «محبوب‌ترین» و «پرفروش‌ترین» شاعر در ایالات متحده آمریکا شناخته می‌شود.

بیشتر آثار مولوی به زبان فارسی سروده شده‌است، اما در اشعارش به‌ندرت از ترکی، عربی و کاپادوسیه‌ای یونانی نیز استفاده کرده‌است. مثنوی معنوی او که در قونیه تصنیف شده‌است یکی از عالی‌ترین اشعار زبان فارسی به‌شمار می‌رود. آثار او به‌طور گسترده در سراسر ایرانِ بزرگ خوانده می‌شود و ترجمه آثار او در ترکیه، آذربایجان، ایالات متحده، و جنوب آسیا بسیار پرطرفدار و محبوب هستند.

زندگی‌نامه

آغاز زندگی

جلال‌الدین محمد بلخی در ۶ ربیع‌الاول (برابر با ۱۵ مهرماه) سال ۶۰۴ هجری قمری در بلخ زاده شد. پدر او مولانا محمد بن حسین خطیبی معروف به بهاءالدین ولد و سلطان‌العلما، از بزرگان صوفیه و مردی عارف بود و نسبت خرقهٔ او به احمد غزالی می‌پیوست. وی در عرفان و سلوک سابقه‌ای دیرین داشت و چون اهل بحث و جدال نبود و دانش و معرفت حقیقی را در سلوک باطنی می‌دانست نه در مباحثات و مناقشات کلامی و لفظی؛ پرچم‌داران کلام و جدال با او مخالفت کردند. از جمله فخرالدین رازی که استاد سلطان محمد خوارزمشاه بود و بیش از دیگران شاه را علیه او برانگیخت. سلطان‌العلما احتمالاً در سال ۶۱۰ قمری، هم‌زمان با هجوم چنگیزخان از بلخ کوچ کرد و سوگند یاد کرد که تا محمد خوارزمشاه بر تخت نشسته، به شهر خویش بازنگردد. روایت شده‌است که در مسیر سفر با فریدالدین عطار نیشابوری نیز ملاقات داشت و عطار، مولانا را ستود و کتاب اسرارنامه خود را به او هدیه داد. فرانکلین لوئیس این حکایت را رد می‌کند و غیرواقعی می‌داند. وی به قصد حج، به بغداد و سپس مکه و پس از انجام مناسک حج به شام رفت. سپس با دعوت علاءالدین کیقباد سلجوقی به قونیه رهسپار شد و تا اواخر عمر همان‌جا ماندگار شد. مولانا در نوزده سالگی با گوهر خاتون ازدواج کرد. سلطان‌العلما در حدود سال ۶۲۸ قمری جان سپرد و در همان قونیه به خاک سپرده شد. در آن هنگام مولانا جلال‌الدین ۲۴ سال داشت که مریدان از او خواستند که جای پدرش را پر کند.

سید برهان‌الدین محقق ترمذی، مرید پاکدل پدر مولانا بود و نخستین کسی بود که مولانا را به وادی طریقت راهنمایی کرد. وی سفر کرد تا با مرشد خود، سلطان‌العلما در قونیه دیدار کند؛ اما وقتی که به قونیه رسید، متوجه شد که او جان باخته‌است. پس نزد مولانا رفت و بدو گفت: «در باطن من علومی است که از پدرت به من رسیده. این معانی را از من بیاموز تا خلف صدق پدر شوی.» مولانا نیز به دستور او به ریاضت نشست و نه سال با او همنشین بود تا اینکه برهان‌الدین رخت بربست.

مؤمنه خاتون

مؤمنه خاتون همسر بهاءالدین ولد و مادر جلال‌الدین محمد مولاناست. گور او در قرامان / لارنده کشف شده، بنابراین باید بین سال‌های ۶۲۶–۶۱۹/۱۲۲۹–۱۲۲۲ از دنیا رفته باشد.

در سال‌های بعد از ۶۱۷ قمری یعنی اواسط دهه ۱۲۲۰ میلادی بهاءالدین ولد و خانواده‌اش که جلال‌الدین محمد بلخی (مولوی) نیز در آن بود به آناتولی مرکزی، روم رسیدند. لقب رومی جلال‌الدین از اینجاست. آنان مدتی در لارنده / کرمن کنونی توقف کردند. مردم آن سامان هنوز هم به دیدن مسجد کوچکی که به افتخار او – مؤمنه خاتون – ساخته شده می‌روند.

کرمن، پایتخت سلجوقیان روم، در حدود یکصد کیلومتری جنوب خاوری قونیه واقع است، علاءالدین کیقباد که عالمان و عارفان سراسر دنیا را گرد خود جمع کرده بود، بهاءالدین ولد پدر مولوی را به این شهر فراخواند. قونیه شهری بود که بهاءالدین ولد و خانواده اش پس از چهار سال اقامت در لارنده در سال ۶۲۶ یا ۶۲۷ قمری = ۱۲۲۸ میلادی در آنجا سکنی گزیدند.

ظاهراً مولانا و برادرش علاءالدین – که بعدها مولوی یکی از پسرانش را به نام او نامگذاری کرد – از دختر قاضی مشرف بوده‌اند و بهاءولد زن یا زنان دیگری داشته و احتمالاً از آن‌ها نیز صاحب فرزندانی بوده‌است. بهاءولد در معارف خود از دو زن یاد کرده‌است.

بعضی مدعی شده‌اند که خانواده پدری بهاءالدین از احفاد ابوبکر، خلیفه اول اسلام هستند، این ادعا چه حقیقت داشته باشد و چه نداشته باشد، دربارهٔ پیشینه قومی این خانواده هیچ اطلاع مسلمی در دست نیست. نیز گفته شده که همسر بهاءالدین از خاندان خوارزمشاهیان بوده‌است که در ولایات خاوری حدود سال ۳–۴۷۲ قمری حکومت خود را پایه‌گذاری کردند، ولی این داستان را هم می‌توان جعلی دانست و رد کرد. خوارزمشاه در سال ۳–۶۰۲ قمری بلخ موطن جلال‌الدین را که در تصرف غوریان بود تسخیر کرد.

اسلاف مولانا - چنان‌که فرزند او سلطان ولد نیز بدین معنا اشارت دارد از تباری عظیم و بزرگ بودند. البته شاید روایتی که در انتساب سلطان العلما به خلیفه اول یعنی ابوبکر بن ابی قحافه به افواه افتاده و رواج یافته، از آن باشد که نام جد مادری وی «ابوبکر» بوده‌است، و بعدها نام شمس‌الائمه ابوبکر محمد، با نام ابوبکر – نخستین خلیفه راشدین درآمیخته باشد. خاندان بهاءولد هم نسبت صدیقی و ابوبکری داشت و هم نسبت علوی ادعا می‌کرد.

شمس تبریزی

شاعر پارسی‌گوی مولانا در ۳۷ سالگی عارف و دانشمند دوران خود بود و مریدان و مردم از وجودش بهره‌مند بودند تا اینکه شمس‌الدین محمد بن ملک داد تبریزی روز سه‌شنبه ۲۶ جمادی‌الثانی ۶۴۲ قمری نزد مولانا رفت و مولانا شیفتهٔ او شد. در این ملاقات کوتاه وی دورهٔ پرشوری را آغاز کرد. در این ۳۰ سال، مولانا آثاری برجای گذاشت که از عالی‌ترین نتایج اندیشهٔ بشری است.

دیدار شمس تبریزی و مولانا

روزی مولوی از راه بازار به خانه بازمی‌گشت که عابری ناشناس گستاخانه از او پرسید: «صراف عالم معنی، محمد برتر بود یا بایزید بسطامی؟» مولانا با لحنی آکنده از خشم جواب داد: «محمد (ص) سر حلقهٔ انبیاست، بایزید بسطام را با او چه نسبت؟» درویش تاجرنما بانگ برداشت: «پس چرا آن یک سبحانک ما عرفناک گفت و این یک سبحانی ما اعظم شأنی به زبان راند؟» مولانا فرو ماند و گفت: درویش، تو خود بگوی. گفت: اختلاف در ظرفیت است که محمد را گنجایش بیکران بود، هر چه از شراب معرفت در جام او می‌ریختند همچنان خمار بود و جامی دیگر طلب می‌کرد. اما بایزید به جامی مست شد و نعره برآورد: شگفتا که مرا چه مقام و منزلتی است! سبحانی ما اعظم شانی! پس از این گفتار، بیگانگی آنان به آشنایی تبدیل شد. نگاه شمس تبریزی به مولانا گفته بود از راه دور به جستجویت آمده‌ام اما با این بار گران علم و پندارت چگونه به ملاقات الله می‌توانی رسید؟

و نگاه مولانا به او پاسخ داده بود: «مرا ترک مکن درویش و این‌بار مزاحم را از شانه‌هایم بردار.»

شمس تبریزی در حدود سال ۶۴۲ قمری به مولانا پیوست و چنان او را شیفته کرد، که درس و وعظ را کنار گذاشت و به شعر و ترانه و دف و سماع مشغول شد و از آن زمان طبعش در شعر و شاعری شکوفا شد و اشعار پرشور عرفانی سرود. کسی نمی‌داند شمس تبریزی به مولانا چه گفت و چه آموخت که این‌گونه دگرگونش کرد؛ اما واضح است که شمس تبریزی عالم و جهاندیده بود و برخی به خطا گمان کرده‌اند که او از حیث دانش و فن بی‌بهره بوده‌است که نوشته‌های او بهترین گواه بر دانش گسترده‌اش در ادبیات، لغت، تفسیر قرآن و عرفان است.

غیبت موقت شمس تبریزی

مریدان می‌دیدند که مولانا مرید ژنده‌پوشی گمنام شده و توجهی به آنان نمی‌کند، به فتنه‌جویی روی آوردند و به شمس تبریزی ناسزا می‌گفتند و تحقیرش می‌کردند. شمس تبریزی از گفتار و رفتار مریدان رنجید و در روز پنجشنبه ۲۱ شوال ۶۴۳ قمری، هنگامی‌که مولانا ۳۹ سال داشت، از قونیه به دمشق کوچ کرد. مولانا از غایب بودن شمس تبریزی ناآرام شد. مریدان که دیدند رفتن شمس تبریزی نیز مولانا را متوجه آنان نساخت با پشیمانی از مولانا پوزش‌ها خواستند.

مولانا فرزند خود سلطان ولد را همراه جمعی به دمشق فرستاد تا شمس تبریزی را به قونیه بازگردانند. شمس تبریزی بازگشت و سلطان ولد به شکرانهٔ این موهبت یک ماه پیاده در رکاب شمس تبریزی راه پیمود تا آنکه به قونیه رسیدند و مولانا از گرداب غم و اندوه رها شد.

غیبت دائم شمس تبریزی

پس از مدتی دوباره حسادت مریدان برانگیخته شد و آزار شمس تبریزی را از سر گرفتند. شمس تبریزی از کردارهایشان رنجید تاجایی که به سلطان ولد شکایت کرد.

شمس تبریزی سرانجام بی‌خبر از قونیه رفت و ناپدید شد. تاریخ سفر او و چگونگی آن به درستی دانسته نیست.

شیدایی مولانا

مولانا در دوری شمس تبریزی ناآرام شد و روز و شب در سماع بود و حال آشفته‌اش در شهر بر سر زبان‌ها افتاد.

مولانا به شام و دمشق رفت اما شمس را نیافت و به قونیه بازگشت. او هر چند شمس تبریزی را نیافت؛ ولی حقیقت شمس تبریزی را در خود یافت و دریافت آنچه که او در پی آنست در خودش حاضر و متحقق است. مولانا به قونیه بازگشت و رقص و سماع را از سر گرفت و جوان و خاص و عام مانند ذره‌ای در آفتاب پر انوار او می‌گشتند و چرخ می‌زدند. مولانا سماع را وسیله‌ای برای تمرین رهایی و گریز می‌دید. چیزی که به روح کمک می‌کرد تا در رهایی از آنچه او را مقید در عالم حس و ماده می‌دارد پله پله تا بام عالم قدس عروج کند. چندین سال گذشت و باز حال و هوای شمس تبریزی در سرش افتاد و به دمشق رفت؛ اما باز هم شمس تبریزی را نیافت و به قونیه بازگشت.

مولانا رومی و صلاح‌الدین زرکوب

مولانا همچون عارفان و صوفیان بر این باور بود که جهان هرگز از مظهر حق خالی نمی‌شود و حق در همهٔ مظاهر پیدا و ظاهر است و اینک باید دید که آن آفتاب جهان‌تاب از کدامین کرانه سر برون می‌آورد و از وجود چه کسی نمایان می‌شود.

روزی مولانا از کنار زرکوبان می‌گذشت. از آواز ضرب او به چرخ درآمد و شیخ صلاح‌الدین زرکوب به الهام از دکان بیرون آمد و سر در قدم مولانا نهاد و از وقت نماز پیشین تا نماز دیگر با مولانا در سماع بود. بدین ترتیب مولانا شیفته صلاح‌الدین شد و شیخ صلاح‌الدین زرکوب جای خالی شمس تبریزی را تا حدودی پر کرد. صلاح‌الدین مردی عامی و درس نخوانده از مردم قونیه بود و پیشهٔ زرکوبی داشت. مولانا زرکوب را جانشین خود کرد و حتی سلطان ولد با همه دانشش از او اطاعت می‌کرد. هر چند سلطان ولد تسلیم سفارش پدرش بود ولی مقام خود را به‌ویژه در علوم و معارف برتر از زرکوب می‌دانست؛ اما سرانجام دریافت که دانش و معارف ظاهری چاره‌ساز مشکلات روحی و معنوی نیست. او با این باور مرید زرکوب شد. صلاح‌الدین زرکوب نیز همانند شمس مورد حسادت مریدان بود اما به هر حال مولانا تا ۱۰ سال با او انس داشت تا اینکه زرکوب بیمار شد و جان سپرد و در قونیه دفن شد.

مولانا و حسام‌الدین چلبی

حسام‌الدین چلبی از عارفان بزرگ و مرید مولانا بود. او در سال ۶۲۲ قمری در قونیه متولد شد. خانواده او اصالتاً اهل ارومیه بودند که به قونیه مهاجرت کرده بودند بدین جهت مولانا او را در مقدمه مثنوی اورموی خوانده‌است. لقب دیگر او «ابن اخی ترک» بود. مولانا با او نیز ۱۰ سال همنشین بود. مولانا به سفارش حسام‌الدین مثنوی معنوی را به رشتهٔ نگارش درآورد و گه گاه در مثنوی نام حسام‌الدین به چشم می‌خورد به همین سبب در ابتدای امر نام حسامی‌نامه را برای مثنوی معنوی برمی‌گزیند.

درگذشت مولانا

مولانا، پس از مدت‌ها بیماری در پی تبی سوزان در غروب یکشنبه ۵ جمادی الآخر ۶۷۲ قمری درگذشت.

در آن روز پرسوز، قونیه در یخ‌بندان بود. سیل پرخروش مردم، پیر و جوان، مسلمان و گبر، مسیحی و یهودی همگی در این ماتم شرکت داشتند. افلاکی می‌گوید: «بسی مستکبران و منکران که آن روز، زنّار بریدند و ایمان آوردند.» و ۴۰ شبانه روز این عزا و سوگ بر پا بود.

نام
:
جلال‌الدین محمد
نام خانوادگی
:
بلخی
نام مستعار
:
مولانا
تاریخ تولد
:
586/7/15
تاریخ وفات
:
652/10/4
سال وفات
:
652
ملیت
:
ایرانی
شهر محل تولد
:
بلخ یا وخش
شهر محل وفات
:
قونیه

کتاب های جلال‌الدین محمد بلخی

book titlebook ISBNbook Edition No

کتاب فیه‌مافیه

97896425697241

مثنوی معنوی

97896495943851

مثنوی معنوی

97860061852552

مثنوی معنوی

97896442200125

مثنوی معنوی به انضمام: ترجمه آیات و روایات و عبارات عربی و فرهنگ لغات و ترکیبات و فهرستهای راهنما و کشف‌الابیات

97896401142091

فیه ما فیه

97860093488861

مثنوی برای همه: حکایات مثنوی معنوی مولوی و قطعات برگزیده

97860017202391

گزیده غزلیات مولوی

97896460349078

مثنوی معنوی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی: بر اساس نسخه رینولد نیکلسن

97896415203824

حکایت ابلیس و معاویه بر اساس نسخه‌ی رینولد نیکلسون

97860074510141

حکایت قاضی و صوفی بر اساس نسخه‌ی رینولد نیکلسون

97860074510521

حکایت محمد خوارزمشاه بر اساس نسخه‌ی رینولد نیکلسون

97860074510451

حکایت مسجداقصی بر اساس نسخه‌ی رینولد نیکلسون

97860074510381

مثنوی معنوی

97860064139901

مثنوی معنوی

97860052195866

شعر رقصان شمس

97860021208472

غزلیات شمس

97860059064862

طوطی و بازرگان (به زبان سوئدی)

97860070582511

حکایت ایاز

97860081503671

حکایت رنجور و طبیب

97860081503811

حکایت سید ملک

97860081503981

حکایت قاضی و زن جوحی

97860081504041

حکایت گرفتن باران و مهمان

97860081503741

گزیده دیوان شمس (غزلیات)

97860086180721

مثنوی (گزیده دفتر اول)

97860086180891

مثنوی معنوی

97860073838581

متن کامل مثنوی معنوی بر اساس نسخه تصحیح شده نیکلسون

97860069466651

کلیات شمس تبریزی (بر اساس نسخه‌ی بدیع‌الزمان فروزانفر)

97860086260151

کلیات شمس تبریزی

9786008399179

مثنوی نثرده

97860083435611

متن کامل مثنوی معنوی بر اساس نسحه تصحیح شده نیکلسون

97860087240631

متن کامل مثنوی معنوی بر اساس نسحه تصحیح شده نیکلسون

97860087250601

گزیده‌ی برترین اشعار مولوی (مولانا جلال‌الدین محمد بلخی)

97860088702101

گزیده‌ی برترین اشعار شمس تبریزی

97860088700431

غزلیات شمس

97860095824571

گزیده منثور مثنوی معنوی: شامل قصه بازرگان و طوطی، داستان پیرچنگی، قصه شاهزادگان و قلعه هوش‌ربا و دوازده حکایت دیگر

97860096801531

گزیده رباعیات مولوی

2

فیه ما فیه

97896440615099

مثنوی معنوی مولانا جلال‌الدین مولوی همراه با کشف الابیات و واژه‌نامه

97860061649221

مثنوی معنوی مولانا جلال‌الدین مولوی همراه با کشف الابیات و واژه‌نامه

97862299007101

مثنوی معنوی بر اساس نسخه اصل قونیه و مقابله با نسخه‌های ...

97860094508482

مثنوی معنوی

97860066132152

مثنوی

9789642905126

مثنوی

9789642905140

کلیات دیوان شمس تبریزی

97896433603065

شرح دیوان شمس تبریزی

3

مثنوی معنوی: بر اساس نسخه‌ی رینولدالین نیکلسون

97896460301521

کتاب فیه ما فیه (از گفتار مولانا جلال‌الدین محمد مشهور به مولوی)

97896429203031

مثنوی معنوی با شرح موجز و فهرست موضوعی

9789649105918

آفتاب معنوی چهل داستان از مثنوی: شرح لغات، اصطلاحات عرفانی، تفسیر ابیات و نقد و بررسی داستانها

978964000205610

مثنوی معنوی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی: بر اساس نسخه رینولد نیکلسن

97896496320324

مثنوی معنوی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی: بر اساس نسخه رینولد نیکلسن

3

گزیده مثنوی مولوی

97896491595154

گزیده مثنوی معنوی همراه با واژه‌نامه

97896460718342

مثنوی معنوی (از روی نسخه 677 ه‌. ق)

97896433425798

مثنوی معنوی مولانا جلال‌الدین

9789647264013

مثنوی معنوی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی: بر اساس نسخه تصحیح شده رینولد نیکلسون همراه با کشف الابیات

97896464945101

کلیات دیوان شمس مولانا جلال‌الدین محمد مشهور به مولوی: مطابق نسخه تصحیح شده استاد بدیع‌الزمان فروزانفر

9789643514549

فیه ما فیه

97860061140331

کلیات شمس تبریزی مولانا جلال‌الدین محمد مشهور به مولوی: مطابق از روی نسخه تصحیح شده استاد بدیع‌الزمان فروزانفر

97860015100521

دوره کامل مثنوی معنوی

978964904567221

گزیده مثنوی

97896492807382

گزیده مثنوی

97896442266631

مثنوی معنوی

97896492625125

شمس پرنده: 48 غزل دیوان شمس تبریزی

97896469949351

مثنوی معنوی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی: مطابق با نسخه نیکلسون و قونیه 677 ه.ق

9789647518420

مثنوی معنوی مولانا جلال‌الدین محمد مولوی: مطابق نسخه تصحیح شده رینولد نیکلسون

97896457502351

مثنوی معنوی: بر اساس صحیح‌ترین متن نسخه قونیه 677

97896440111394

مثنوی معنوی: با استفاده از نسخه نیکلسون و قونیه

9789644063534

مثنوی معنوی: مشتمل بر 25712 بیت در شش دفتر بانضمام‌ کشف‌الابیات، فهرست حکایات و مطالب و فرهنگ لغات

97896440608167

کلام حق (مولانا جلال‌الدین محمد)

97896473619721

کلیات شمس تبریزی: بر اساس تصحیح و طبع شادروان بدیع‌الزمان فروزانفر

9789648259858

گزیده غزلیات شمس تبریزی

97896455599995

متن کامل مثنوی معنوی: مطابق با نسخه تصحیح شده رینولد نیکلسون

97896459814559

مثنوی معنوی: بر اساس نسخه تصحیح شده رینولد نیکلسون

97896491821625

شعر رقصان شمس

97896417503831

مثنوی معنوی

97860050411491

مثنوی معنوی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی: بر اساس نسخه رینولد نیکلسن

97896493858532

مثنوی معنوی: همراه با مقدمه، تلفظ، شرح واژ‌گان دشوار و ترجمه عبارات عربی

97896491080254

فیه ما فیه

97896472835712

مثنوی معنوی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی (مولوی) بر اساس نسخه رینولد الین نیکلسن: همراه با مقدمه، درست‌خوانی بیت‌ها، ترجمه عبارت‌های ...

9786009059409

حکایت‌های مولوی

97896458104343

مثنوی معنوی: مطابق با نسخه تصحیح شده رینولد نیکلسون

97896479286872

مثنوی معنوی: بر اساس نسخه تصحیح شده رینولد نیکلسون

97896455602926

بیا با هم بسوزیم: اشعاری چند از مولانا جلال‌الدین محمد ملقب به مولوی

97896460102223

گلچین غزلیات شمس از دیوان کبیر: کلام مولانا جلال‌الدین محمد بلخی (قدس‌سره)

97896490042426

مثنوی معنوی بر اساس نسخه رینولد نیکلسن

97860054351081

مثنوی معنوی مطابق نسخه مشهور و معتبر نیکلسون به انضمام مقدمه و ملاحظات جدید

97896476221344

جزیره مثنوی

97860055201011

گزیده شمس تبریزی

97896458368091

گزیده دیوان شمس تبریزی

97896478582123

فیه ما فیه: به همراه شرح کامل دشواری‌ها، اصطلاحات عرفانی، اشارات و تلمیحات: بر اساس نسخه‌‌ی استاد بدیع‌الزمان فروزا‌ن‌فر

97896458102814

مثنوی معنوی: بر اساس نسخه‌ی رینولدالین نیکلسون

97860091178401

کلیات شمس تبریزی

9789649424644

گزیده غزلیات دیوان شمس تبریزی

97860090784241

مه‌سنه‌وی مه‌وله‌وی

97860090344991

گلچین غزلیات شمس

97896487428242

مثنوی معنوی: بر اساس نسخه‌ی اصل قونیه و مقابله با نسخه‌های توفیق سبحانی

97860050774381

مثنوی معنوی: بر اساس نسخه‌ی اصل قونیه و مقابله با نسخه‌های توفیق سبحانی، دکتر سروش، ...

97860050774211

بوسه‌های خداوندگار: گزینه گفتارهای مولانا جلال‌الدین محمد بلخی از کتاب فیه ما فیه

97896490761881

پست های جلال‌الدین محمد بلخی